hlavní logo 554 798 111

Volejte nonstop

hlavní logo
Lázeňská léčba
Léčebné pobyty
Rekreační pobyty
Bazén a procedury
Kariéra
CZ PL EN DE
 
úvodní obrázek

Významné osobnosti v HLKS

Osobnosti v HLKS


Erich Hürden


Malíř – krajinář Erich Hürden (1884-1969), vlastním jménem Erich Rudolf Heinrich Hlavacek , byl synem známého vídeňského malíře profesora Antonína Hlavacek (Antona Hlawatschka). Od roku 1917 do roku 1946 bydlel v Karlově Studánce, kde tvořil pod jménem Hürden (podle ohrad na ovce, tak častých v jeho milovaných Jeseníkách). Vytvořil množství obrazů a grafických listů s motivy jesenické krajiny, které v té době vlastnila téměř každá domácnost v okolí. Bydlel v „Terasovém domě“ (dnešním „Kamzíku“). Erich Hürden byl milovníkem zdejší horské krajiny a namaloval celou řadu hluboce pojatých a působivých obrazů z Karlovy Studánky. Jeho obrazy byly vystaveny v mysliveckých salonech v dnešním lázeňském domě „Bezruč“ a bývalém hostinci „Hubertus“. Využíval také své dovednosti z akademie a navrhl a vyzdobil interiéry například v hotelu „Hubertus“, v kapli svaté Hedviky ve Vidlích a Památníku padlým v 1. Světové válce v Ludvíkově.

 

Václav Havel


Prezident Václav Havel pobýval v Karlově Studánce od 3. do 18. ledna roku 2000. Ozdravný pobyt mu byl nabídnut ředitelem lázní MUDr. Janem Vrabcem, prostřednictvím kontaktu na Prof. MUDr. Pavla Pafka, po operačním zákroku na plicích. Reference mu poskytnul Ing. Petr Uhl, který se zde po obdobném zákroku opakovaně léčil.

Lázeňský personál si považoval za čest, že mohl pomáhat při ozdravné kúře panu prezidentovi Václavu Havlovi. Václav a Dagmar Havlovi vyjádřili spokojenost, uznání a vděčnost za poskytovanou péči. Výběrem tohoto lázeňského místa ukázali na jeho odborné léčebné kvality i na bohatství okolní krásné přírody.

 

Václav Klaus


Prezident republiky Václav Klaus s manželkou Livií se při své pracovní návštěvě Moravskoslezského kraje 26. dubna 2012 zastavil také v Karlově Studánce. 

 

Leopold König


 

Cyklista Leopold König na sebe upozornil jako lídr druhodivizní stáje NetApp. V roce 2013 vyhrál etapu na Vueltě, o rok později skončil na Tour de France na sedmém místě a na konci sezony oznámil přestup do bohatého britského týmu Sky.

V letech 2006-10 závodil za český profesionální tým PSK Whirlpool. S pověstí skvělého vrchaře přestoupil v roce 2011 do německé stáje s americkým vlastníkem NetApp-Endura.

Prvním velkým úspěchem bylo 2. místo v celkovém pořadí závodu Kolem Rakouska v roce 2011. V roce 2012, kdy jej dlouho sužovaly bolesti zad, ale v září vyhrál etapu na závodě Kolem Británie.

V roce 2012 se měl také v dresu NetAppu představit coby lídr na Giro d'Italia, kde tým obdržel divokou kartu, jenže zranění zad tyto plány překazilo. Debut na závodě kategorie Grand Tour tak König podstoupil až v roce 2013 na španělské Vueltě.

Coby cyklista spatřuje König podle svých slov přednosti v horách a především pak v těžkých, dlouhých stoupáních. Zajímavostí je, že se narodil ve stejném městě jako jeho o rok starší cyklistický kolega Roman Kreuziger.

Úspěchy:

  • vítěz etapy na Vaueltě 2013
  • vítěz královské etapy na Kolem Kalifornie 2013
  • vítěž Czech Cycling Tour 2013
  • celkové 7. místo na Tour de France 2014

Novinové rozhovory s  Leopoldem Königem


 http://www.supercycling.cz/novinky/rozhovory/leo-koenig-svihak-lazesky-v-karlove-studance/#.VD9zdFc3QaR

http://sport.idnes.cz/cyklistika-konig-lazne-07r-/cyklistika.aspx?c=A141024_181015_cyklistika_rou

download.jpg

 

Pavel Nový 


Pavel Nový se narodil v Plzni, ale dětství prožil na Šumavě. Před kamerou stál poprvé již ve 13 letech (rodinný film V. Vorlíčka KUŘATA NA CESTÁCH). První větší příležitosti získal až koncem 70. let ve snímcích BALADA PRO BANDITU a POSTAV DOM, ZASAĎ STROM. Popularitu a oblibu u širšího publika mu však přinesla teprve postava zvukaře Pepy z české veselohry století
S TEBOU MĚ BAVÍ SVĚT, díky které se proslavila také Karlova Studánka. 

Pavel Nový se do Karlovy Studánky vrátil v létě 2019, kdy v Hudební hale uspořádal besedu spolu se svými kolegy. V roce 2020 si v Karlově Studánce užil i několikadenní pobyt, který zde trávil se svou manželkou Jaroslavou Novou. 

                                 Pavel Nový           84081102_1510192799148010_6601198278199476224_o.jpg