hlavní logo 554 798 111

Volejte nonstop

hlavní logo
Lázeňská léčba
Léčebné pobyty
Rekreační pobyty
Bazén a procedury
Kariéra
CZ PL EN DE
 
úvodní obrázek

Karlova studánka v zahraničí

Napsali o nás


The Times - Jeseníky nadchly novinářku New York Times, když pátrala po osudu předků


Když nedávno deník New York Times uvedl v tipech pro turisty vedle Thajska či Brazílie i Jeseníky, vyvolalo to mezi tamními starosty či hoteliéry nadšení. Mnozí však dumali, jak se hory do výběru dostaly. Zmínku o nich napsala Sarah Wildmanová, která v Česku pátrala po historii své rodiny. Američanka Sarah Wildmanová (vlevo) s Ludmilou Kučovou při návštěvě Karlovy Studánky.| foto: Pavel Kuča

Jeseníky, předválečná Vídeň, holokaust i jedno těhotenství. Že to spolu nesouvisí? Ale ano. Všechny tyto motivy se objevují v příběhu, který se začal psát před druhou světovou válkou a zahrnuje i nedávné otištění tipu na návštěvu Jeseníků v prestižním deníku The New York Times.

nytimes.jpg

 

Co napsal americký list


Pohoří táhnoucí se podél hranice s Polskem je již dlouho známé pro svůj svěží, čistý vzduch.

V lázeňském městě Karlova Studánka, založeném na konci 18. století Maxmiliánem II. Františkem, nejmladším potomkem římské císařovny Marie Terezie, vznikala většina lázeňských staveb ve švýcarském chatovém stylu mezi lety 1850-1890.

O minerální vodě, která obcí protéká, se říká, že dokáže vyléčit každého (lidé si přinášejí k naplnění velké nádoby, aby si ji mohli vzít domů). Bývalý prezident Václav Havel si v lázních údajně pronajal celý hotel, aby se zde zotavil po chirurgickém zákroku.

Ale oblast není určena jen pro pacienty či rekonvalescenty: nové bazény a sauny, léčebny a další moderní zařízení přitahují Čechy z celé země. Když si k tomu přidáte nově vytvořené, oblíbené lyžařské areály, najednou jsou Jeseníky lákavé i pro Evropany, kteří si dřív nikdy tohoto koutu na východě České republiky nevšimli.

Sarah byla Karlovou Studánkou nadšena.


Byla v archivech, mluvila s pamětníky. Průvodce a tlumočníka jí dělal Pavel Kuča z Krnova. Právě jeho maminka, dětská lékařka, navrhla těhotné Sarah, aby strávila relaxační den v Karlově Studánce.

"Sarah byla nadšená z čistého vzduchu i krásné dřevěné architektury a byla se podívat třeba i v hotelu Slezský dům, kde se léčil Václav Havel," líčí Pavel Kuča a dodává, že Sarah se podívala i na další místa Jeseníků - například do Ludvíkova či do Vrbna pod Pradědem. A protože ji hory nadchly, doporučila je i v novinách.

"Článek byl pro nás obrovské překvapení. Objevily ho zástupkyně Moravské tiskové agentury, která s námi spolupracuje," říká Michal Blaško, tajemník rady pro cestovní ruch Euroregionu Praděd, jenž mimo jiné provozuje i web propagující Jeseníky.

"Náš web v poslední době mnohem častěji než dřív navštěvují i Američané," uvádí Michal Blaško. Je přesvědčený o tom, že Sarah čerpala údaje pro článek právě z webu jeseniky-rodina.cz, kde jsou i informace v angličtině.

http://zpravy.idnes.cz/americka-novinarka-patrala-v-cesku-po-osudech-predku-f9s-/domaci.aspx?c=A130119_1879086_ostrava-zpravy_jog

V Jeseníkách omládnete o pět let, píší The Times


Sed Karlova Studánka - Jeseníky se znovu dostaly na stránky světových novin. Před rokem americký tisk The New York Times zařadil Jeseníky s Karlovou Studánkou mezi šestačtyřicet nejzajímavějších míst na zeměkouli, která stojí za to navštívit.

Letos o lázních Karlova Studánka psaly londýnské The Times. Novinář Tristan Rutherford z prestižního britského deníku The Times na dvou stranách popisuje svůj zážitek z návštěvy lázní v Karlově Studánce.

"V tomto habsburském sanatoriu v zasněžených českých kopcích omládnete o pět let v pouhých sedmi dnech," konstatuje britský žurnalista, který se zabývá cestováním. V článku, který vyšel v polovině února, si Tristan Rutherford pochvaluje příznivé ceny v českých lázních.

"Zatímco v Londýně za jídlo, vybavení a tři procedury bez problémů zaplatíte 275 liber, v Karlově Studánce jen šestačtyřicet. A to zahrnuje i byt a stravu," porovnával Tristan Rutherford. "Opravdu jsem omládl, zbavil se toxinů a určitě se do těchto lázní, kde se léčí hlavně vysoký tlak, svalové obtíže a astma, vrátím se sestrou trpící stresem, matkou s bolestmi a sípavým synovcem," slíbil novinář.

V textu popisuje procedury, které absolvoval, živě vykresluje zejména zážitek ze skotských střiků. Všímá si i místní kuchyně. Stravu a služby přirovnává k proslulému hotelu Four Seasons. Pěší túry na nejčistším vzduchu v České republice považuje za detox sám o sobě.

"Uznávaný anglický novinář Tristan Rutherford, který se zabývá cestováním, u nás strávil pět dnů jako rekreant v naprosto běžném režimu," uvedl Jan Bednář, obchodní náměstek Horských lázní Karlova Studánka.

Dodal, že text je pro lázně a Jeseníky obrovskou propagací. S tím souhlasí i ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická. "Pro Jeseníky je takový článek skvělá reklama, která dokáže nalákat spoustu turistů. Zájem žurnalistů z prestižních zahraničních médií je důkazem rostoucího povědomí o výjimečnosti a atraktivitě našich hor," sdělila Andrea Závěšická.

Co jsou The TimesThe Times jsou britský národní deník, který vychází ve Spojeném království od roku 1785. Jsou považované za středopravé periodikum. Jejich denní náklad se pohybuje okolo čtyř set tisíc kusů, v případě sesterských novin The Sunday Times je to více než osm set tisíc kusů. List v současnosti vlastní firma News International v čele s Rupertem Murdochem. (zdroj: wikipedie)

Autor: DENÍK / Dalibor Otáhal, 12.3.2014 06:00

http://www.jeseniky-praded.cz

Televizní dobré ráno z Karlovy Studánky


Česká televize v pondělí 17. března 2014 odvysílala Dobré ráno z Karlovy Studánky. Lázeňský objekt Slezský dům v Karlově Studánce je patrně nejznámější budovou horských lázní. Zná jej každý divák známé české komedie „S Tebou mě baví svět“. A kdo z nich přijede do Karlovy Studánky, vyfotí se před touto hezkou stavbou. Vysílání probíhalo v duchu této komedie století a probíhalo mimo jiné i ze Slezského domu.

Karlova Studánka se představila s lázeňskými procedurami, s přírodními krásami a čistým vzduchem. Hosty Dobrého rána byli herec Pavel Nový a fotograf Jindřich Štreit, vedle nich i odborníci na balneologickou péči a náčelník horské služby. Hlavními moderátory byli Petr Rajchert a Tereza Richtrová.

Odkaz na reportáž »

Časopis Moje zdraví - Cesty za zdravím


Cesty za zdravím

Léčebný pobyt v Horských lázních Karlova Studánka - pohled z druhé strany


Poutavé vyprávění  doc.MUDr.Jaromíra Bystroně, CSc. o pobytu v Horských lázní Karlova Studánka očima pacienta.

Viz. níže  Léčebný pobyt.

Léčebný pobyt v Horských lázních Karlova Studánka - pohled z druhé strany

Článek v časopisu Kazuistiky


Jubilejní XX. dny rinologie,alergologie,pneumologie,praktického lékařství a lázeňství 15.-17.ledna 2015 v Karlově Studánce