Tipy na výlety

Tipy na výletyJeseníky byly a jsou vyhledávaným turistickým místem. Vévodí jim hora Praděd vysoká 1 491 metrů. Už na začátku 19. století stávala na jeho vrcholu chýše, která sloužila jako útulek v nepříznivém počasí. Později zde byla turisty postavena jednoduchá budova, která však nestačila stále stoupajícímu počtu návštěvníků.

Z lázeňské obce Karlova Studánka (800 m.n.m) můžete vyrazit na Praděd buď pěšky nebo kyvadlovým autobusem na Ovčárnu a pak dále pěšky na vrchol Pradědu 3,5 km po asfaltu.
 

Pěší trasy: východisko na parkovišti od hotelu Hubertus

  • zelená značka - rovně přes silnici, po schodech vedle kaple sv. Huberta, pak 1,5 km lesem, vyjdete na silnici a po ní až na Ovčárnu (celkem 5 km), dále na Praděd po asfaltu 3,5 km
  • modrá značka - společně se žlutou zn. u hotelu Hubertus doprava směr Jeseník (800 m), u odpočívadla se dáte doleva do lesa, na rozcestí se žlutou zn. Na Paloučku se dáte doprava a lesní cestou jižním úbočím dojdete na chatu Barborku, (celkem 6,5 km), odtud je to 3 km po asfaltu na Praděd. Trasa méně náročná.
  • žlutá značka - naučná stezka Bílá Opava vede nejkrásnějším jesenickým horským údolím, začátek je společný s modrou zn. až Na Palouček, odtud začíná náročné stoupání proti proudu Bílé Opavy (žebříky, lávky, kluzké kameny) až na souběh s modrou zn., která vás dovede k chatě Barborka (celkem 7 km, převýšení 450 m).
  • Náročná trasa, v zimním období uzavřena. Od chaty Barborky můžete pokračovat na Praděd (3 km).
     

Z historie rozhledny a vysílače Praděd:

Z historie rozhledny a vysílače PradědPrvní zmínka o rozhledně, tehdy zvané Strážní věž nebo také Habsburská věž, se objevuje v žádosti Moravsko-slezského sudetského horského turistického spolku v dnešním Jeseníku v červnu roku 1903. Základním stavebním prvkem se stal kámen z nedalekých Tabulových kamenů.

Ke kolaudaci objektu došlo v červenci roku 1912. Rozhledna představovala statnou stavbu z kamenných kvádrů, připomínající středověkou strážní věž. Tato podobnost byla zvýrazněna cimbuřím, pilony a hlubokými okny v mocných zdech. V přízemí se nacházela restaurace, nad ní obytné pokoje a na vrcholu věže vyhlídková plošina. U rozhledny byla postavena srubová chata sloužící k výčepu nápojů. Rozhledna však nebyla nikdy obydlena a již nedlouho po jejím zpřístupnění bylo konstatováno, že zánik této vkusné chaty je jen otázkou času, v důsledku nešťastné volby materiálu a zdejších klimatických podmínek. Již za první světové války byl provoz zastaven a v roce 1929 musely být prováděny záchranné práce.

Praděd opět ožil v souvislosti s rozvojem techniky. V roce 1965 požádala Správa telekomunikací v Praze město Bruntál o vydání územního rozhodnutí na výstavbu televizní věže, které obdržela téhož roku. Stavba nesla oficiální název: Televizní frekvenčně modulovaný a ultrakrátkovlnný vysílač Praděd. Na výstavbě se podílelo 94 zainteresovaných organizací. Výstavba byla zahájena vybudováním asfaltové komunikace od Ovčárny. Základy vysílače byly položeny v roce 1969 a uveden provoz zahájil v roce 1980. Pro náročné povětrnostní podmínky se mohlo stavět jen 5 až 6 měsíců v roce.

Unikátní věž je vysoká 162 m, má připevněna dvě rozhledová místa v 19 a 70 metrech. Od paty věže se rozbíhají tři křídla budov(energetika, spoje, turistický provoz), které se spájejí. Podařilo se skloubit architektonicko - urbanistická, technická, provozní a dispoziční řešení s okolní přírodou tak, že se stala neoddělitelnou součástí Pradědu a Jeseníků.
 

Tipy na výlety, přírodní úkazy a zajímavost

Rolandova vyhlídka - lázeňský okruh

Cesta k Rolandovu kameni v Jeseníkách je zase bezpečná
Karlova Studánka, 10. srpna 2016 – Schodiště, zábradlí a chátrající lávky na modré turistické trase k Rolandovu kameni nad Karlovou Studánkou v Moravskoslezském kraji opravily letos v červenci Lesy ČR. Na vrcholu byl pevně usazen modřínový kříž. Projekt vyšel na sto tisíc korun.
Padesátimetrová rulová skála nazývaná Rolandův kámen je vyhledávaným turistickým cílem s výhledem na Hrubý Jeseník a Praděd. V posledních letech byl výstup až na vrchol nebezpečný. „Nové schodiště je z modřínové kulatiny, stejně jako zábradlí a lávky. Sloupky zábradlí jsou nyní uchyceny pomocí kovových patek a chemické kotvy zapuštěné do skály,“ říká Pavel Koždoň, lesní správce z Janovic z podniku Lesy ČR. Také dřevěný kříž z roku 1936 bylo třeba na vrcholu skály ukotvit a zpevnit. „Modřínový kříž se vyhnul své ose o více než metr. Hrozilo jeho zřícení. Proto jsme ho vyrovnali pomocí kladek a lan a přikotvili do zabetonovaných železných profilů,“ dodal lesní správce.
Rolandův kámen získal své jméno podle pruského vojáka, který zde údajně zahynul. K místu se pojí řada pověstí. Podle jedné hodil kámen sám čert ve snaze zasáhnout kostelík v Karlově Studánce. Jiná pověst zase vypráví o nešťastné lásce jeptišky, která své trápení ukončila skokem z této skály. Do roku 1833 byl vrchol jen obtížně přístupný, vytesáním schodů a vykácením vzrostlých stromů bránících výhledu vznikla krásná plošina s výhledy na Jeseníky.

10 8 Cesta k Rolandovu kameni v Jeseníkách je zase bezpečná.pdf-000001.jpg (186kb)

 Výlety v okolí ke stažení