hlavní logo 554 798 111

Volejte nonstop

hlavní logo
Lázeňská léčba
Léčebné pobyty
Rekreační pobyty
Bazén a procedury
Kariéra
CZ PL EN DE
 
úvodní obrázek

Solná jeskyně v Karlově Studánce

Prostorová inhalace v solné jeskyni


Z historie


Solná jeskyně v Karlově Studánce nabízí návštěvníkům možnost k využití relaxační procedury, při které je využíváno solného vzdušného klimatu, které znají návštěvníci solných dolů nebo letovisek na břehu moří. Zprávy o používání soli v medicíně popisují již zprávy z 3. tisíciletí před naším letopočtem (egyptský stavitel a lékař Imothep zaznamenal, že sůl vysušuje infikovanou ránu, pomáhá léčit zánět), z dob Hippokratových existuje nemálo odkazů (např. od Dioskuridese, vojenského lékaře, či od Galena z Pergamonu, který popisuje soli nejrůznějšího složení, které jsou vhodné v receptech s přimícháním vína, octu, medu nebo vody a to k léčení kožních nemocí, vředů, zanícených ran, trávicích či dechových problémů). Z počátku novověku u lékařské autority Paracelsa (1493 - 1541) byl zaznamenám jeho postřeh, že "Není nic trvalého tam, kde není sůl, neboť bez soli má všechno sklon se kazit..."

Bystrým pozorovatelům již od středověku neuniklo, že horníci v solných dolech nemívají záněty hrdla, nosu a nemoci průdušek či plic, stejně tak netrpí alergiemi, astmatickými problémy či nemocemi kůže, tak jako jiné obyvatelstvo, které není vystaveno pobytu v solných prostorách. Pro nepominutelné efekty je k léčbě těchto obtíží nejedním zájemcem vyhledáván pobyt u moře, neboť slaný aerosol na jeho břehu blahodárně působí. A ze stejných důvodů je u alergií, imunitních, dechových, astmatických, průduškových aj. plicních problémů vyhledáván pobyt v léčivém klimatu na horách. Za účelem vybudování určitých nadstandardních služeb se Lázně Karlova Studánka rozhodly budovat bazén se slanou vodou, solnou párou, tepidariem, mnoha vodoléčebnými i saunovými atrakcemi, ale též i se solnou jeskyní, jejíž dostavba je prvním krokem v nově nabízených službách pro lázeňské hosty nebo pro veřejnost a návštěvníky v rámci rodinného nebo individuálního cestovního ruchu.

Z čeho je vystavěna solná jeskyně a jak působí?


Do solné jeskyně bylo umístěno cca 25 tun soli dovezené z Himalájí (Pákistánu), z jejichž solných krystalů jsou vystavěny stěny jeskyně. Téměř 2 tuny krystalické soli z polského solného dolu Klodawa je rozmístěno na podlaze solné jeskyně. Vysoká bakteriologická čistota a nasycení vzduchu záporně ionizovaným vzduchem se silnými mikro a makro elementy s dostatečnou vlhkostí, vhodnou teplotou a prosycením léčivým aerosolem, napomáhá dosahování léčebného efektu vlivem prostorového solného aerosolu. Rozstřikující se voda, která koluje v stěnových fontánách je obohacena o soli z Mrtvého moře (z Izraele) a jodobromové solanky (z Polska). Tím je napomáháno vzniku záporných iontů v ovzduší solné jeskyně. Minerální soli z Mrtvého moře jak známo příznivě ovlivňují pleť a pokožku při opakovaných pravidelných návštěvách a vystavování organismu této léčivé expozici.

Vzduch v solné jeskyni je nasycen sloučeninami jódu, vápníku, hořčíku, sodíku, bromu a dalšími, které se podílí na správné činnosti orgánů lidského těla. Minerální látky obsažené v solích velmi pozitivně ovlivňují lidský organizmus. Účinky projevující se na pleti a pokožce, souvisí se zlepšením prokrvení kůže, která se zjemní a vyčistí. Klidné uvolnění v jeskyni umocňují působivé zvuky z přírody, které navozují příjemnou atmosféru, společně s možností pohodlného uvelebení se v relaxačním křesle, které lze polohovat i do postavení lehátka.

Kterým obtížím či nemocem pomáhá pobyt v solné jeskyni a jak často ji navštěvovat?


Pobyt v solné jeskyni je příhodný pro děti i dospělé u chronických katarů horních i dolních cest dýchacích (chronické rýmy, záněty hrdla, angíny, alergické astmatické potíže, chronické průduškové problémy, sklon k častému nachlazení). Příznivé efekty pozorují též lidé se srdečně cévními problémy, vysokým tlakem krve, se sníženou funkcí štítné žlázy, s nemocemi z přepracování (vyčerpání, stres, neurózy). Relaxační pobyt prospívá i těm, kdo mají poruchy zažívacího traktu, vředovou nemoc, záněty žaludku či střev nebo civilizační nemoci, kde stres, napětí a nedostatek prostoru k relaxaci a odpočinku je vyvolávajícím spouštěcím faktorem těchto psychosomatických nemocí.

Pobyt v solné jeskyni příznivě působí i na nejrozšířenější oční onemocnění – syndrom suchých očí, kde příčinou je nedostatek slz nebo jejich špatné složení (nahrazují se umělými slzami), kdy pobyt v solné jeskyni příhodně doplňuje klimatoterapii v čistém prostředí léčivého klimatu, které je obzvláště vhodné i pro léčbu alergických zánětů spojivek. Stejně tak je tato léčba velmi vhodná pro léčbu chronických zánětů spojivek (hlavně virového původu), kde krom léčby očními kapkami působí zřetelnou úlevu kvalitní klimatoterapie, včetně opakovaného pobytu v solné jeskyni.

V rámci kůry se doporučuje 10 až 20 návštěv.

Vhodnost pobytu v solné jeskyni. Je určena též pro zdravé osoby?


Tak jako pobyt na horách nebo u moře je vhodný k odpočinku zdravých osob, je tomu tak i s pobytem v solné jeskyni, který navíc může přispívat u osob s menší odolností zdraví k preventivnímu a podpůrnému regenerování organismu, zejména při chronických obtížích, kdy je zapotřebí akutní fáze nemoci, co nejvíce od sebe vzdálit. Opakovaný pobyt v solné jeskyni zvýší efektivitu jejího účinku.

Pro menší děti, pro které krystalická sůl na zemi je zdrojem zábavy jako hra na pískovišti, je pobyt v solné jeskyni atrakcí, která z jejich pohledu nemá nic společného s bílými plášti a obavami, které jim někdy působí léčebné a zdravotní prostředí, na které jsou zvyklí z občasně nutných návštěv lékařských ordinací a ambulancí. V solné jeskyni je potřebné chovat se tiše (v tomto směru, aby rodiče usměrňovali i děti), obslužný personál sleduje průběh podávání této procedury kamerovým systémem.

Kdy do solné jeskyně nechodit?


Při nachlazení, s teplotou, akutní rýmou, dráždivým kašlem, akutními záněty, není vhodné chodit do solné jeskyně, prospěšnější v tomto období je léčit se na lůžku, v klidu, s patřičnými medikamenty pod lékařským dohledem.